ALKALMAZOTT KISEBB MÉRTÉKBEN ELTERJEDT ANALÓG RENDSZEREK
- C-450 – Dél-Afrikában elterjedt 450 MHz-es analóg rádiótelefon rendszer. 1980-ban indult, a C-Netz-hez hasonló. A Motorphone és a Vodafone S.A. használja a mai napig.
- C-Netz – A legrégebben működő cellás technológia Európában. Németországban és Ausztriában terjedt el a 80-as években, 450 MHz-en.
- COMVIK – 450 MHz-en üzemelő analóg cellás rendszer, Svédországban indult 1981-ben.
- N-AMPS – Narrowband AMPS – Keskenysávú AMPS analóg cellás rendszer. A Motorola vezette be. Ez egy átmenet az analóg és digitális AMPS rendszerek között, 3x nagyobb kapacitással működik, mint az AMPS, 800 MHz-en.
- NMT-F – Az NMT-900 francia változata.
- NTT – Nippon Telegraph and Telephone – Az elso Japán analóg cellás rendszer. A nagyobb kapacitású változatát HICAP-nak nevezték el.
- RC 2000 – Radiocom 2000. Francia rendszer, amely 1985 novemberben indult.
TACS – Total Access Communications System (Totálisan Elérheto Rádiótelefon Rendszer) – Az AMPS technológiai tulajdonságait átvéve fejlesztette ki a Motorola. Elsőként Nagy Britanniában állították üzembe 1985-ben. 450/900 MHz-en üzemel.
ALKALMAZOTT DIGITÁLIS RENDSZEREK
- A1-Net – A GSM 900 osztrák köznapi elnevezése
- B-CDMA – Szélessávú CDMA szórt spektrumú rendszer, W-CDMA-ként is ismert.
- CDMA/TDMA – A CDMA és TDMA technológiák ötvözésén alapuló rendszer, nagy és kisméretű cellák vegyes felhasználásával. A cellák között a CDMA-t használják, a cellákon belül pedig a TDMA rendszert. Az Omnipoint vezette be és használja a mai napig.
- CDMA – Code Division Multiple Access (Kódolt Többszörös Hozzáférés) – SST modulációs technikán alapuló csatorna hozzáférési eljárás, amelyet a Qualcomm fejlesztett ki. Szórt spektrumú technológia, segítségével egy kód alapján azonosítható az átvitt információ.
- Cdma2000 – A második generációs CDMA elnevezése
- CdmaOne – Az első generációs CDMA elnevezése
- D-AMPS – Az AMPS egyik változata, digitális cellás rendszer. AZ USA-ban IS-54-nek is hívják. 800 MHz-en üzemel.
- DCS 1800 – Digital Cellular System (Digitális cellás rendszer) – GSM 1800-ként is elterjedt az elnevezés. Hagyományos GSM technológia 1800 MHz-es frekvencián. Dual-band ún. kétsávos GSM készülékkel mind a 900, mind az 1800 MHz-es frekvenciasávon működő GSM hálózatok
- E-Netz – A GSM 1800 német megfelelője.
- IMT DS – Szélessávú CDMA, vagy W-CDMA-ként is ismerjük
- IMT MC – lásd CDMA 2000
- IMT TC – lásd TD-SCDMA
- IS 136 – TDMA alapú rendszer
- IS-54 – lásd D-AMPS
- IS-95 – lásd CDMA, de 800 MHz-en
- JS 008 – CDMA alapú rendszer 1900 MHz-en
- N-CDMA – Narrowband Code Division Multiple Access (Keskenysávú többszörös elérés) – Az USA-ban IS-95-ként is hívják. A Qualcomm fejlesztette ki, kis sugarú cellák, és megnövelt kapacitás jellemzi. Az AMPS-sel megegyező frekvenciát használ.
- PCS – Personal Communications Service (Személyi távközlési szolgáltatás) – A PCS frekvenciasáv 1850-1990 MHz között helyezkedik el, ez a széles sáv lehetővé tette új digitális cellás szabványok létrejöttét, úgy mint az N-CDMA és a GSM 1900.
- PDC – Personal Digital Cellular (Személyi digitális cellás rendszer) – TDMA alapú japán szabvány, amely 800 és 1500 MHz-es sávon működik.
- Telecentre-H – A Krone által kifejlesztett és szabadalmaztatott WLL rendszer. 30 km-es sugarú területet lát el, 350-500 MHz-en, vagy 800-1000 MHz-en üzemel. FDD FDM/FDMA és TDM/TDMA technológián alapul.
- TETRA – Terrestrial Trunked Radio (Nyalábolt földi-mozgó rádiótelefon rendszer) – AZ ETSI keretében dolgozták ki össz-európai alkalmazásra, a legigényesebbeknek ajánlják professzionális célokra.
- TETRA-POL – TETRA hálózat a Matra és az AEG rendszerében.
- W-CDMA – Wideband Code Division Multiple Access – ‘A 3.generációs UMTS rendszer fő komponense. 5 MHz-es cellák közötti interface és magasabb sávszélességű adatátvitel jellemzi. A TDD, az FDD és a CDMA előnyeit egyesíti az IMT-2000 szabvány keretében.
Az eredeti teljes cikk itt olvasható .